טיפים למטבח מוצלח

מתכננים מטבח חדש? רוצים לשפר את המטבח הקיים אצלכם ולהפוך אותו לפונקציונלי ושימושי? קבלו כמה טיפים לעיצוב מטבח, שנכונים לכל מטבח בישראל ובעולם, שיעזרו לכם לתכנן מטבחים מעוצבים בצורה מושלמת!

 

הכירו את משולש הזהב

בכל מטבח יש את משולש הזהב – המשולש שפינותיו הן המקרר, הכיור והכיריים. במהלך פעילות במטבח, אנו עוברים בין 3 הפינות הללו באופן קבוע, ולכן מומלץ לתכנן את המטבח עם יחס ספציפי בין 3 הפינות. בריצה בין המקרר לכיור עלינו לדאוג כי המקרר יהיה במרחק של מספר צעדים בלבד מהכיור, בכדי להקטין את טווח התנועה שלנו ולהקל על תהליך העבודה במטבח. בנוסף, אזור הבישול העיקרי הוא האזור בין הכיור לכיריים, שם אנו מניחים קרש חיתוך, קוצצים, מערבבים, ומכינים את האוכל לפני שהוא עובר לבישול על הכיריים. מסיבה זו, עלינו לדאוג למרווח של בין 70 ל-120 סנטימטרים בין הכיור לכיריים, עבור משטח עבודה נוח.

 

בטיחות במטבח

על מנת לוודא כי אתם פועלים בצורה בטיחותית במטבח ונמנעים מפגיעות ופציעות ככל האפשר, ישנם 2 כללים שעליכם לשים אליהם לב. הראשון הוא לסדר משטח הנחה בצמוד לתנור. משטח ההנחה מאפשר לכם להוציא תבנית חמה מהתנור, או צלחת חמה מהמיקרוגל ולהניח אותן ישירות על המשטח, מבלי לעבור זמן רב ולנוע ממקום למקום עם משהו חם בידיים. הכלל השני הוא למקם את הכיריים באזור שאיננו אזור מעבר, ולא צמוד לקיר, על מנת להמנע מתאונות מחד, ולהשתמש בנוחות בכל הלהבות, מנגד.

 

פתרונות של נוחות

כמה כללים שיהפכו את העבודה לנוחה יותר הם למקם מגירת בקבוקים ותבלינים ליד הכיריים בכדי שיהיו נגישים לכם בזמן הבישול ויחסכו מקום על משטח העבודה, להתקין קולט אדים ליד הכיריים (או למקם את הכיריים ליד חלון מטבח גדול) על מנת להבטיח כי כל הבית לא יתמלא בריחות הבישול, למקם את המקרר מורחק מהקירות כדי להבטיח פתיחה רחבה ונוחה של הדלתות, ולמלא את המטבח במגירות, במקום מדפים פתוחים, כדי להקל על האחסון ועל הניקיון.

 

גימור המטבח

בעיצוב מטבחים כיום, בין אם מדובר בעיצוב מטבחים כפריים או מטבחים מודרניים, נהוג להשתמש בשלושה סוגים של גימורים לחזיתות המטבח –  פורמייקה, פורניר וצבע. מטבח פורמייקה עמיד יותר בפני שריטות ופגיעות, וזול יותר מצביעה או פורניר. הפורניר עשוי משכבה דקיקה המודבקת לחזית המטבח והוא פגיע יותר, גם בפינות, גם בחזית וגם כחומר. מטבח בגימור צבע מאפשר לעשות עיצוב מיוחד לחזית כמו ידית אינטגרלית, סגנון כפרי או חריטות, בנוסף אפשרי לבחור כל גוון ממניפת הצבעים מה שלא קיים בפורמייקה או פורניר. בחרו את החומר המתאים לכם, לפי רצונותיכם ומה שהתקציב מאפשר, ותהנו ממטבח חדש, פונקציונלי ונוח!